Tańce górali śląskich

Zespół „Kuźnia Artystyczna” wiele zawdzięcza pani Zofii Marcinek, wybitnej specjalistce folkloru tanecznego śląska. Jej też dedykuje opracowanie tańców i śpiewów górali śląskich zamieszkujących pogranicze polsko-czesko-słowackie.

Przez łąkę biegnie dziewczynka niosąc długą trąbitę. Ucieka przed chłopcami, którym ją zabrała. Granie na trąbicie to wielka sztuka i ona też chciałaby spróbować. Nie wychodzi jej to jednak ku uciesze kolegów. Okazuje się, że oni też tego nie potrafią i dopiero wezwanie innego małego „specjalisty” pozwala na wysłuchanie pięknej góralskiej melodii. Zachęca ona inne dzieci do zebrania się na polanie i wspólnej zabawy. Chłopcy lubią się popisywać – dobrym do tego tańcem jest żabiok, w którym mogą się pochwalić swoją siłą i zręcznością. Dzieci tańczą również tańce trójkowe – chustkowego, trojoka i koziorajkę – tak charakterystyczne dla Śląska.

Stroje górali śląskich są bardzo archaiczne. Niektórych materiałów już nawet nie ma. Materiał na błękitne fartuszki modrzyńce „Kuźnia” sprowadzała z samych Czech.

Tańce górali śląskich
Choreografia – Agnieszka Nagnajewicz
Muzyka – ludowa
Aranżacja – Zofia Szafrańska

 

 

 

 

 

 

Komentowanie wyłączone